
Започваме една нова рубрика, в която ще предоставяме информация за основни принципи как да бъдем по-бързи и по-здрави бегачи в дългосрочен план. Ще разглеждаме стратегии как да изградим свой собствен план според възможностите на нашето тяло. Ще се потопим в последните научни изследвания за човешкото тяло и психика, за да разберем как работи и да можем да разчитаме сигналите му, за да извлечем максимална полза от тренировките, а не просто сляпо да следваме съвети от различни програми надявайки се на някакви резултати. Ще обясним няколко основни принципи. Когато разберем принципите ще можем сами да изграждаме тренировките си базирани на нуждите на НАШЕТО тяло.
За да постигаме по-добри резултати тялото ни има нужда от два компонента – стимул и адаптация. Стимулът са тренировките. Мислете за стимула като нещо, което натоварва и предизвиква микро разрушения. Без него тялото и психиката ни нямат причина да се променят. Но само тренировки, натоварване и разрушение водят до контузии, прегаряне и ниски резултати. Тук идва и вторият компонент – адаптацията. Адаптацията представлява АДЕКВАТНА почивка, в която даваме на тялото си необходимите ресурси, за да се възстанови от стимула. В резултат на това то не само се възстановява, но и става по-издържливо, за да може да понесе стимула, който го е предизвикал поначало – този процес се нарича суперкомпенсация. С всеки цикъл от стимул и адаптация ние ставаме все по-бързи, по-издържливи и по-здрави. Не става САМО със стимул т.е. само с тренировки и не може само адаптация, защото такава имаме само ако имаме стимул т.е. трябва да затворим цикъла ако искаме развитие. Това е Ин-Ян – кръгът с двете преплетени капки, които се взаимодопълват.
До тук повечето хора, които се занимават със спорт от поне няколко години, няма да прочетат нищо ново. Но има една система от която зависят стимула и адаптацията. Ако тя не функционира добре нито стимула ще има необходимия ефект, нито адаптацията ще ни направи по-силни и издържливи. Затова трябва да се погрижим тя да е в топ форма, за да имаме максимален ефект от тренировките и почивката. Тази система е нашата имунна система.
Всяка една по-сериозна тренировка (стимулът) предизвиква възпалителни процеси, които са реакция на имунната ни система. В почивката след това (адаптацията) имунната ни система е тази, която се грижи да разреши възникналите възпалителни процеси, да се погрижи за микроразкъсванията, да набави липсващите вещества за възстановяване… Но ако имунитета ни в момента е компрометиран и се бори с вирусна/бактериална инфекция и/или алергени ресурсите на тялото ни ще са заети да се справи първо с това, което най-много го застрашава. Понякога този процес може да е асимптомен т.е. нямаме видими симптоми (кашлица, температура, липса на енергия…) и се случва на заден план и затова да не виждаме резултати от тренировките и почивката си. Това, че не усещата нищо нередно не означава, че на заден план имунитета ви не е ангажиран с някакъв проблем. Имайте предвид, че видимите симптоми като температура, кашлица, липса на енергия и т.н. са вече КЪСНАТА фаза, в която тялото ни казва, че нещо сериозно не е наред.
Сега, когато знаем какво седи в основата на напредъка ни (а и в почти всеки един процес в тялото ни), първото нещо, което трябва да направим, за да сме в топ форма е да разберем дали има текущ проблем с имунитета ни и да го разрешим преди да почнем сериозните тренировки. Как да го направим? Най-добрият начин е едни обикновени кръвни изследвания. Можем да отидем, в която и да е лаборатория и да си направим следните изследвания: пълна кръвна картина ПКК (важното е да кажем да е с диференциално броене), цялостен метаболитен панел (CMP) и включим и два показателя за възпаление – CRP и IL6. Изследванията се правят сутрин на гладно (но можем да пием вода преди това). Само след няколко часа ще имаме резултати, които или ще ни посочат директен и скрит проблем (ако има такъв), или поне ще ни насочат какво още да изследваме ако има завишени/занижени показатели, но не са достатъчен индикатор. Ако се чувствате постоянно уморени, ако настроението ви е ниско, ако спите накъсано или некачествено, ако имате някакви външни признаци или какъв и да е друг признак горните кръвни изследвания ще ви дадат насока накъде да гледате, за да го оправите. Дори да се чувствате нормално е хубаво на всеки няколко месеца да проверите какво става под капака, за да не се окаже, че има нещо което просто още не се е показало на повърхността. И най-важното – ако имате скрити проблеми с имунитета, които разрешите то резултатите ви в тренировките автоматично ще се подобрят!
Дори всичките ви показатели да са в нормите, които са дадени от лабораторията потърсете специалист, който да ги погледне, защото са важни освен самите числа, но и отношенията между самите показатели. За пример наскоро член от екипа ни си направи редовните изследвания (без да усеща симптоми на каквото и да е, но бавно прогресираше с тренировките) и макар всички показатели да бяха в норма два от тях бяха в съотношение даващо индикация за евентуално вирусна инфекция. След допълнителен тест се оказа, че наскоро е имал такава.
Какво да правим ако имунната ни система е компрометирана в момента? Трябва ли да спра да тренирам? Какво да направя, за да се възстановя по-бързо? Как да разчета някои от основните показатели от изследванията си? На тези и други полезни въпроси ще отговорим следващия път.
Най-важното от днешната публикация е, че трябва първо да сме здрави, за да можем да станем бързи и издържливи.