Как да интерпретирам резултатите си

Продължаваме с новата инициатива, в която даваме основата, на която да стъпим, за да сме по-здрави, бързи и издържливи. В предишната публикация говорихме как на първо място трябва да имаме здрава имунна система, за да можем да прогресираме в тренировките. Както написахме преди – добре е да си направим кръвни изследвания, с които да установим дали всичко е наред в тялото ни. Силно препоръчваме да не интерпретирате сами резултатите, а да се обърнете към специалист с опит, който да ги прегледа и разчете.

Ние просто ще ви дадем няколко насоки, за неща, за които да следите дали вашият доктор обръща внимание, за да знаете дали не трябва да се обърнете към друг:

  • Това, че стойностите в изследванията попадат в „идеалните“ референтни стойности посочени от лабораторията не винаги означава, че всичко е наред. Само за пример – съотношението между различните видове левкоцити (белите кръвни телца т.е. „войниците“ на нашата имунна система) имат не по-малко значение от самите абсолютни стойности. Проверете дали вашият лекар е наясно с това;
  • Ако ви дадат съвет на база завишени/занижени стойности, без да ви питат за вашето ежедневие, хранене, текущ начин на живот и как се чувствате чисто субективно, ви препоръчваме да потърсите и второ мнение от специалист, който би го направил. За пример – завишени стойности на показатели за възпалителни процеси като CRP или IL6 може да са показател за реакция към някакъв алерген (гъбички, …) или просто да са завишени, защото предния ден сте направили тежка тренировка, но това няма как да се разбере ако не ви попитат 😉 ;
  • Ако се открие проблем в изследванията и просто ви се предпише лекарство или прием на добавка, за да се лекуват симптомите без да се потърси причината, която е породила проблема е добре да видите и друго мнение. Пример: ако имате ниски нива на желязо и се чувствате без сили може причината да е, че храната ви е бедна на този микронутриент или че тялото „нарочно“ подържа ниски нива, за да намали някоя бактериална инфекция – по този начин може временно да потушите симптома, но да усложните проблема, който го е породил. Имайте предвид, че причините може да са наредени във верижна реакция. Примерно може да имате дефицит на витамин D, който да е породен от дефицит на магнезий, който да е породен от лекарство за киселини т.е. да се наложи да смените лекарството или изцяло да го спрете като разрешите кардинално проблема с киселините (в доста случаи трябва да се смени хранителния режим).
  • Обърнете внимание дали вашият лекар има опит с хора, които са активни или само с хора с по-заседнал начин на живот. Показателите при едните и другите може много да се различават, както и интерпретацията им. Ако вашият лекар е и активен спортист е още един плюс.

Горните съвети са за насока на какво да обърнете внимание, когато разчитат резултатите ви. Примерите, които сме дали, са напълно валидни, но причините и следствията не са единствените възможни дадени от нас.

Да тренирам ли ако съм болен? Най-общото правило, към което можем да се продържаме е, че ако симптомите са от врата нагоре няма проблем да тренираме стига интензивността или продължителността да не е прекалено висока. Ако изпитватваме цялостна слабост, стомашни проблеми или други симптоми обхващащи цялото тяло разходка на въздух може да е по-доброто решение. Разбира се, не приемайте горните съвети за универсални и винаги вземайте предвид контекста, в който се намирате. Най-добре е да се консултирате със специалист, който да ви даде адекватен и точен съвет.

И така, разрешили сме основния компонент, от който зависят всичките ни тренировки, а сега накъде? В следващата публикация ще се занимаем да определим кои са основните компоненти, как да определим слабите си места и да работим върху тях, за да станем по-бързи и издържливи и без контузии. Малка подсказка за следващия път – няма да говорим само за километри и с каква интензивност да са ни тренировките (нещо върху което единствено акцентират 90% от хората).

На тези и други въпроси следващия път.

Share

You may also like...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *