
Искаш да си здрав ли? Може би не търсиш по правилния начин? А може би не задаваш правилните въпроси?
„добър“ и „лош“ са просто епитети, които ВСЕКИ от нас слага зависимост от светогледа си. А от начина, по който сме устроени (физически и психически) сме извели дадени действия за универсално „добри“ или „лоши“ (примерно да убиваш е „лошо“, но да се грижиш и отгледаш детето си е „добро“). Тези универсални „истини“, които сме извели са продукт на начина, по който функционира вселената, за да сме в синхрон с нея. Еволюцията ни е адаптация да се приспособяваме и да продължаваме да живеем и този стремеж да запазим живота си сме го нарекли с епитета „добро“, а противоположното с „лошо“. Разбира се има много действия, които не са така прости и очевидни към кой епитет да ги зачислим и всеки човек според разбиранията и вярата си (не в релизиозен смисъл) им „лепва“ своя си етикет.
Погледнете начина, по който живее и изглежда даден човек (а не как ви говори/убеждава, че живее) и можете да разберете много за разбиранията му/й. Това не означава, че този човек е по-кофти качество, от който и да е друг. Това е просто признак, че в този момент разбиранията му/й водят до тези резултати в живота му. От негова/нейна гледна точка вие също може да изглеждате като „кофти“ човек. А просто двамата имате разлики на фундаментално ниво в разбиранията си.
Физическото здраве не е самоцел. Ако го превърнем в такова бързо ще загубим мотивация след като се почувстваме вече малко по-здрави или просто привикнем с дейността. То е продукт и следствие на начин на живот. А начинът ни на живот се определя от това как възприемаме света. Ако ни е трудно да преодолеем невъзможността си да се ограничим или откажем от вредни за нас навици то не е поради факта, че „така съм устроен(а)“, а заради по-дълбока причина във вярата ни как е устроено всичко около нас. Разширявайки границите на нашите знания, опит и разбиране за света започваме да разбираме на по-дълбоко ниво самите себе си и да виждаме извора на първопричините, които диктуват действията ни. Тези действия оформят начина ни на живот. Този начин на живот ни прави „така устроени“.
Всичко по-горе са общи приказки. От общото започваме да изваждаме конкретно, а конкретното влияе обратно на общото. Получава се един безкраен кръговрат. В даоизма това е ин-ян, хаос-ред, женско-мъжко. А целият ПРОЦЕС на кръговрата (самата вселена) е дао, ако задълбаем още малко в източната философия.
Искаме да се чувстваме добре? Живей в синхрон с околния свят. Не сме сигурни кое е в синхрон? Учи, пробвай, греши, разширявай границите си – колкото по-богата личност ставаш, толкова повече синхрон намираш. Няма лесно рецепта. Няма универсално хапче. Животът е суров, но справедлив учител без предпочитания. И това му е хубавото 🙂