Пари

Един по-провакативен пост за една криворазбрана тема.

Преди няколко месеца едно момче, което работеше на един паркинг, ни каза на мен и Краси: „Внимавайте като паркирате там. <цензурирано име> е отмъстителен – както всички богати хора“. Замислих се каква ценностна система има този човек. Той асоциираше директно парите с това какъв човек си – ако си богат значи си лош, зъл, отмъстителен… С две думи ако си беден или нормално богат (каквото и да значи това) има много по-голям шанс да си добродетелен. Проблемът е, че това не e единствен случай.

Покрай спортната ни организация имаме досег с много хора и сблъскваме с някои мнения, че ако мислиш в посока изкарване на пари това те прави човек възползващ се от останалите единствено да се облагодетелстваш. Без значение колко здраво бачкаш – важното е да го правиш за не много пари или безплатно. А всъщност благородството е да създаваш блага, с които да обогатяваш всички около теб. А цената я определяш ТИ, защото ТИ си го измислил (може да е ново или подобрено старо), ТИ си вложил усилие, ТИ си го реализирал и най-важното ако не беше точно ТИ този продукт/услуга нямаше да го има в този момент, в този му вид.

Може да ви наричат печалбар т.е. човек възползващ се от другите в негова полза. Реално тези хора не си дават сметка, че това е свободен пазар. Ако не желаеш няма да си купиш стоката/услугата. Ако аз съм определил по-висока цена за качеството, което предлагам хората няма да са доволни от моя продукт и няма повече да пазаруват от мен и това автоматично или ще ме принуди да си понижа цената, или да си вдигна качеството. Може да лъжа и мамя въпреки лошото си качество и тогава това наистина няма да ме направи хубав човек, но този случай ще го обсъдя в друга тема. С две думи пазарът се саморегулира. Всъщност скритият проблем е, че тези хора са консуматори. За да се коментира публично, че цената ти е висока означава, че те имат интерес към това, което предлагаш (иначе въобще няма да се занимават с теб), но го искат на по-ниска цена. Другият вариант е, че ти имат зъб за нещо и просто си сипят омраза (или хейт ако искаме да сме модерни) 🙂

Не, бедността не е добродетел. Не, правенето на пари и мисленето за правене на пари не е зло – да лъжеш, крадеш или убиваш е. Не, парите не те правят лош – лошите навици, ниската култура и малкото знание е това, което те превръща в малък човек. Класиките „Изворът“ и трилогията „Атлас изправи рамене“ на Айн Ранд са една добра основа, която всеки може да прочете по темата.

А сега нека измислим и свършим нещо полезно за всички и да си заслужим парите 

Share

You may also like...