Как да (не) се разбием от тренировки.
Сигурно не един от вас е чувал от познати следната реплика „Отивам да се разбия в/на залата/пистата“. И после отиват и се разбиват. И после пак…и пак…И така докато в един хубав момент тялото ги предаде и получат контузия, която ги изкарва от строя за неопределен период от време. „Ама как така? Нали като тренираш ставаш все по-силен, все по-здрав? Нали навсякъде казват, че ако искам да водя здравословен живот трябва да тренирам. Аз тренирам много, следователно трябва да съм много здрав.“ Да, но зависимостта между здраве и тренировки е правопропорционална до един определен момент. Преминеш ли този момент се получава обратния ефект.
Нека ви въведа един термин (само един, че повечето хора, когато чуят, че ще им обясняват термини бягат и анатемосват :D) – суперкомпенсация. Тялото ни винаги гледа да се поддържа в състояние на хомеостаза (постоянно и стабилно състояние). За тази цел то се адаптира към заобикалящата го среда. Тренировката е стрес и натоварване, който го извежда извън това състояние и за целта тялото (волята, съзнанието също, но те са за отделна тема) се адаптират като стават по-силни и издържливи, за да могат следващия път да мога да преминат през това, през което сте го подложили с все по-малко сътресения. Суперкомпенсацията е периодът необходим на тялото да извърши тази адаптация.
Какво става ако не дадем на тялото ни времето необходимо да се възстанови? Много просто – претренираме. Погледнете втората снимка. Ординатата е общото физическо състояние или конкретен параметър, който измерване за даден човек, а абсцисата е времето. Ако розовата линия в началото е текущото състояние, от което е започнал човек, след тренировка (точка А) неговото състояние се влошава, поради стреса, на който е бил поставен. Той не си дава необходимото време за почивка и в точки Б, В и Г прави тренировки, с които допълнително влошава състоянието си. До какво води това? Разбиване се на макс :). Най-слабото/натоварваното звено в един момент ще поддаде и ще се контузи.
На третата снимка можете да видите правилно проведени тренировки (точки А, Б, В и Г) и как общата физическа подготовка на човек се подобрява, понеже дава необходимото време за възстановяване на тялото си.
„Добре де, как да разбера дали не претренирам? Как да направя тренировките си оптимално?“ На тези въпроси няма универсално решение и отговорите може да варират от човек до човек или от ситуация до ситуация. Съществуват множество техники за измерване на прогреса/регреса свързани с тренирането зависимост от това какво и колко тренираме. Ако искате професионално мнение се обърнете към треньор или поне към някой, който има достатъчно опит зад гърба си. След като понатрупане малко опит ще можем сами да усещаме тялото си и да разберем дали му помагаме или го претоварваме.
И в заключение – влагайте в тренировките си усилие, сърце, душа и РАЗУМ! Приятна тренировка